Televizyon ve Kitle

Bir kitle nasıl aptallaştırılır? Onu bir koltuğa bağlayın, kumandayı eline verin, ana akımdan bir televizyon kanalını açtırın. Saatler içerisinde mutlaka aptallaşacaktır; gerek haber programlarıyla, gerek dizilerle, gerek reklamlarla, gerek eğlence programlarıyla…

Televizyonlar, çağımızın modern aptallaştırma kutularıdır.

Haber programlarıyla aslında hiç sömürülmediğini, devlet yöneticilerinin çok halksever olduklarını ve bir takım teröristlerin hak arama bahanesiyle terör estirdiklerini düşünecektir.

Eğlence programlarıyla günün stresini atacak, ülkenin bir bölümü yangın yeriyken o kahkahalarını atacaktır. (Acun Ilıcalı, Beyazıt Öztürk, Okan Bayülgen programları bunun için idealdir)

Dizilerle zevklerinin ve renklerinin ne olması gerektiğini öğrenecek, mafya dizilerinde kendini kahraman zannedecek, yoz aşk dizilerinde ise gönlünü hoş edecektir.

Reklamlarda ise tüketim kültürünü iyice pekiştirecektir.

Sonuç olarak televizyon kitleyi aptallaştırma misyonunu her gün yinelenen tekrarlarıyla aptallaştırma misyonunu tamamlayacaktır.

Hatta artık onu hiç koltuğa bağlayıp eline kumanda vermeniz gerekmeyecek; o zaten kendini koltuğa bağlayıp eline kumandayı alacak, bir kanaldan öbür kanala sörf yapacaktır.

Baran Sarkisyan