Bizler Terörist miyiz?

Hayata gözlerimizi açtıktan sonra ait olduğumuz çevre ve ailede neler öğretildi bize? Daha çocukken elimize oyuncak silahlar, patlayıcılar tutuşturulmadı mı? Eve gelen misafirlere göster amcana pipini, dayına bir küfür et denilmedi mi? Anne üzerinde hükmü bulunan bir baba modeliyle erkeğin kadından daha üstün olduğu inanışıyla büyümedik mi? Sofraya büyüklerle oturabilme yetkisine sahipken kadınların bizlere hizmet etmekle görevliymiş algısıyla büyümedik mi? Aynı zamanda devletinde modeli olan ataerkiyle daha küçük yaşta tanışmadık mı?

Okullarda vatanın bölünmez bütünlüğüne dair, bayrak için, devlet için, millet için, iman için, namus için gerekirse gözünüzü kırpmadan öldürmeniz ve ölmeniz gerektiği öğretilmedi mi?

Tarihimizin kanla yazıldığıyla, hatta al bayrağımızın rengini şehitlerin kanından aldığı kahramanlık hikayelerini dinlemedik mi? Mensup olduğumuz ırkın en üstün ırk, mensup olduğumuz milletin en üstün millet olduğu, bir Türkün dünyaya bedel olduğu algısıyla eğitilmedik mi?

Mensup olduğunuz dinin yayılması için tanrının sizin milletinizi seçtiği, diğer tüm milletlerin kafir olduğu ve öldürülmesi gerektiği öğretilmedi mi?
Şimdi imkanınız olsa hanginiz bir hıristiyanı, bir yahudiyi, bir ermeniyi, tarihte size acı yaşattığını söylediğiniz bir toplum ferdini öldürmez? Sizin mutlaka haklı gerekçeleriniz olacaktır şimdi…

Tüm bunları başka toplumlara uyarlayalım bakalım onlar da haklı durumda olmaz mı? Onlar da sizin gibi milliyetçi duygularla, ataerkil ve ırkçı bir anlayışla yetiştiyse? Onların devleti de onlara en üstün millet olduğu inancını aşıladıysa? ( Örneğin nazi Almanya’sı? Onlarda hıristiyanlığı, museviliği, budizmi yaymak inancıyla hareket etse sizler de onların gözünde kafir sayılmaz mısınız?

Sırf alevi diye, sırf kürt diye, sırf başka ulustan diye bu ülkede insanların yakıldığına, vurulduğuna, bizzat devlet tarafından asıldığına şahit olmadık mı?

Deniz Gezmiş teröristti de Kenan evren sevgi pıtırcığı mıydı mesela? Onların idamına el kaldıran vekiller de birer terörist değil miydi örneğin?

Berkin Elvan’ı, Ali İsmail’i terörist diye niteleyen sistem onu tekmeleyeni neden terörist olarak nitelemez?

Tarih bize bir bilim olarak değil de psikolojik telkin yönüyle öğretildiği için.

Bu ülkede canlı bomba olarak veya bir cihatçı olarak veya bir din taciri olarak yetişmediysek bu bir mucize değil de nedir?

Ama yine de her birimizin içinde bir savaşçı yatmıyor mu? Savaş çığırtkanlığını terörizmden ayıran nedir? Günümüze bakalım, Suriye’ye müdahale etme hakkını kendinde görenler birer terörist değil mi?

Sözlük anlamı olarak terör ya da terörizm: Siyasal, dinsel ve/veya ekonomik hedeflere ulaşmak amacıyla sivillere; resmî, yerel ve genel yönetimlere yönelik baskı, yıldırma ve her türlü şiddet içeren yolun kullanımıdır. Terör uygulayan organize gruplara terör örgütü; terör uygulayan şahıslara ise terörist denir.

Bu bağlamda geçmişten günümüze her türlü baskı, yıldırma, her türlü şiddet içeren yollara maruz kaldığımız süreçte devleti bizzat terör örgütü; egemenleri, siyasetçileri, kamu çalışanlarını, resmi görevlileri terörist olarak niteleyebiliriz…

Aydın Çe

1 Comment

Comments are closed.