1915’i Bugünden Bilmek

Türkler zamanında Ermenileri asmışlardır, kesmişlerdir, katletmişlerdir, soylarını kurutmaya çalışmışlardır ama asla zulmetmemişlerdir, hele soykırım hiç yapmamışlardır.

Türkiye’de resmi görüş için soykırım sadece kavramsal bir anlaşmazlıktır.

Zira bildiğiniz gibi Ermeni olmak Türkiye’de hala küfürle eşdeğerdir.

Ermenilerin barış elçisi sayabileceğimiz Hrant Dink devlet eliyle öldürülmüş, katili Türk bayraklarıyla kahraman ilan edilmiştir.

Bugünden bakarak dahi 1915’te neler yaşandığını tahmin edebiliriz. 2016 yılındayız ve çocukları dahi katleden bir düzende yaşıyoruz değil mi… 1915’te o savaş koşullarında neler yapıldığını tahmin etmek çok güç olmasa gerek. Bugün öldürülen çocuklar nasıl ki “terörist” denilerek öldürülmeleri meşrulaştırılmaya çalışılıyor, dün de Ermeniler “hain” denilerek…

Tabi, ‘soykırım’ olmamıştır. Zaten olmadığı düşünüldüğü için, yani tam olarak soylarının kurutulamadığı düşünüldüğü için, geriye kalan Ermeniler ya öldürülmektedir ya da kimliğini gizler hale getirilmektedir. Ki bugün bile Kürdler katledilirken “Ermeni dölü” denilerek katledilmektedir. Bunu cumhuriyetin askerleri tarafından katlettikleri halkın evlerininin duvarına yapılan yazılamalardan bile görebiliriz. “Hepiniz Ermeni dölüsünüz” yazar o duvarlarda. Bu askerleri cumhuriyet yetiştirdi. O askerlerle gurur duyan halkı da bu cumhuriyet yetiştirdi.

Şu bir gerçektir ki, dünya üzerinde soykırım olmamasını dileyen tek halk Ermenilerdir, Türkler değil.

Bu yüzden Türklere “Ermenilere soykırım yaptınız” demeyin, kabul etmezler, çünkü bunu aşağlayıcı bir niteleme olarak görür, kendilerine yakıştırmazlar. Onlara “Ermenileri yok ettiniz” veya “Ermeni kimliğini bu topraklardan temizlediniz” deyin, kabul edeceklerdir, çünkü bu onlar için yüceltici ve haklı birşeydir.

Zaten bugünkü sorun da esas olarak kabul edilip edilmemesinden öte bu zulmün tüm kin ve nefretle devam ediyor oluşudur. Değişen tek şey zulmün hedefinin biraz daha genişlemesidir.

Ve geriye kalan acılardır. Bu acı paylaşılmadıktan sonra kabul edilse ne olur, edilmese ne olur. Çünkü faşist düzen acılara yeni acılar ekleyerek devam etmektedir.

Baran Sarkisyan

1 Comment

Comments are closed.