Gösteri Peygamberi’nin İtirafları

21. yüzyıl tüketim toplumlarının ihtiyacına göre giydirilmiş, makyajı yapılmış, donatılmış modern bir peygamber. Gösteri peygamberi. Chuck Palahniuk yarattığı bu karakterle yalnızlaşmayı, tüketiciliği, pornografiyi, popülizmi işlerken etkin bir eleştiri getirmektedir günümüz toplumlarına. Toplum neyi arzular? İcat edilmiş toplumlar verili haliyle gerçeği değil, rahatlatılmayı, kandırılmayı ister. Çok da büyük talepler değildir bunlar. Örneğin, koltukaltı kıllarını yok edecek köklü çözümler isterler veya kısa yoldan nasıl zengin olunur sorusuna cevaplar isterler. Gerçekten de öyle değil midir? Televizyonda yayınlanan herhangi bir programı açtığımızda işlenen konulardan ve programa canlı bağlanan izleyicilerin sorularından da anlayabiliriz bunu. Sözgelimi şu ünlü oyuncu gerçek yaşamında sabahları kaç bardak çay içiyordur?

”Gerçek olan, ölene dek yaşayacağındır. Asıl hakikat ise kimsenin gerçeği istemediğidir.”

Chuck Palahniuk elbette günümüz koşullarına uygun bir peygamber yaratacaktı. Zira geçmiş zamandan İsa’yı bugüne taşıyacak olsa onla herkes deli diye dalga geçer, sonunda bir tımarhaneye kapatılırdı.

Kapitalistlerin halkla ilişkiler uzmanlarının görevi nedir? Toplumun, bölgenin ihtiyaçlarını keşfetmek veya bir bölgede suni bir ihtiyaç yaratarak gerekli pazar alanı yaratmak. Bu tıpkı yüz yıl sonrasının ilaçlarının patentini, telif haklarını almak gibidir. Çünkü bilinir ki bu koşullarda yüz yıl sonra x hastalığı yayılacaktır ve bunun için ilaca ihtiyaç vardır. Hastalığı yaratan düzen elbette ilacını da üretecek ve satacaktır.

Toplumlar mucizelere, kehanetlere bayılırlar. Bu yüzden falcılık çağımızın vazgeçilmezidir. Yarın bana ne olacak? On yıl sonra bir eve sahip olabilecek miyim? Başıma kötü bir iş gelecek mi?

gösteri peygamberiTarikat kaçkını modern peygamberimize geleceği söyleyen bir danışman da eklenince peygamberimizin ünüyle birlikte cemaatimiz büyür, hipnotize olmaya hazırdır. Aslında gelecek hakkında öngörülerde bulunmak çok da zor değildir. Asıl mesele düzeni çözebilmek ve toplumu yönlendiren aygıtları elinde bulundurabilmektir. Her şey bir tekerrürden ibarettir. Bugün dünün devamıdır. Bazen sadece araçları veya yöntemleri değişir. Kaos ise düzene dahildir.

Öte yandan yazar yalandan, gösterişten inşa edilmiş bir kişiliğin yalanı ortaya çıkınca bu yalanın ortaya çıkması mı yoksa çıkmamasının mı daha kötü olduğunu bize düşündürtür.

Gösteri Peygamberi’ni ister bir peygamber olarak okuyalım, ister ünlü bir şovmen, ister bir politikacı olarak okuyalım. Farketmiyor. Her birinin yapı taşları ve misyonları aynıdır ne de olsa.

Chuck Palahniuk bize modern peygamberinin itiraflarını sunar romanda. Fakat kandırıldığını farkeden toplum bu itiraflara kulak verir mi, yoksa kendine yeni peygamber arayışına mı çıkar, bilmiyoruz. Kulak vermekte fayda var.

Baran Sarkisyan

1 Comment

Comments are closed.