Erkek Neden Tecavüz Eder?

Cinsel açlık içerisindedir, erkekliğini kanıtlamak istemektedir, penisi onun biricik gücüdür, penisi sünnet törenlerinde yüceltilmiştir, toplumsal cinsiyet alanında egemenlik rolünü oynasa da son derece eziklik içerisindedir, devleti arkasına almıştır, ikiyüzlü bir ahlakla yetiştirilmiştir, porno filmlerde öyle izlemiştir, her gün ettiği küfürlerle zaten tecavüzün teorisini yapmıştır, kadın onun omurgasından yaratılmıştır, ‘illa cenneti mi beklemek gerekir’ diye düşünmüştür, kadın zaten tarladır diye düşünmüştür, evlenmek için yapmıştır, boşluk bir anına denk gelmiştir, kimse görmez diye düşünmüştür, azgın bir anına denk gelmiştir, görürlerse görsün diye düşünmüştür, kadının başı açıktır, kadının eteği kısadır, kadın ona sanki gülümsemiş gibidir, kadın zaten orospudur diye düşünmüştür, kadının aynasında kendisinin her zamanki aşağılık halini görmüştür, aynayı kırmak istemiştir, cinsel ilişkinin karşılıklı arzuya dayanması gerektiğini reddetmiştir, cinsel ilişkiyi sevişme olarak değil ‘sikme, becerme’ olarak tanımlamıştır, cinsel özgürlüğü bir yerden duymuşsa da ‘her istediğini becerme hakkı’ olarak anlamıştır, kimse ona eşitlik nedir, özgürlük nedir, feminizm nedir öğretmemiştir, kendisi de bunu öğrenmek için çaba göstermemiştir, bunun için bir mücadeleyi hayatının merkezine koymamıştır, ataerkinin inşa ettiği erkekliğini hiç sorgulamamıştır, kendisini yıkıp yeni baştan inşa etmemiştir, karşı cinse yabancılaşmıştır, hayatı boyunca erkek egemen düzenin hastalıklı sularında yüzüp egemenliğin tadını çıkarmıştır.

Yaşadığımız ülkede cinayet haberlerinin fezlekesini tutabilsek de taciz, şiddet, tecavüz haberlerinin fezlekesini tutamayız, çünkü sayısızdır, çünkü herhangi bir kadının herhangi bir caddede yürürken, herhangi bir otobüste seyahat ederken, herhangi bir okulda okurken, herhangi bir yerde çalışırken erkeklerin gözleriyle, elleriyle, diliyle tacize uğraması her zaman ihtimaller dahilindedir. Her kadın en az bir kez tacize uğramıştır; arkadaşı tarafından, amcası, eniştesi tarafından, öğretmeni tarafından, patronu tarafından, kocası tarafından, hiç tanımadığı biri tarafından. Bunlar sonuçları itibariyle önemlidir ama nedenleri de önemsenmelidir: O neden, bizi tepeden tırnağa sarmış olan ataerkidir. Genelde bu olayları her zaman ‘bizim dışımızda gelişen olaylar’ olarak görürüz. Bu anlayışı topyekun reddetmeliyiz. Tecavüzün hayalini kuran bir erkekle tecavüzü gerçekleştiren bir erkek arasında yakalanma / yakalanmama kaygısı dışında hiçbir fark yoktur. Kendimizi sorgulamalı, yıkmalıyız.

Yaşadığımız düzen kurumları ve ahlakıyla erkekten hali hazırda potansiyel tecavüzcüler yaratmaktadır. Eğer erkek, ataerkinin inşa ettiği erkekliğini sorgulayıp yıkmıyor ve yeni baştan yaratma mücadelesine girmiyorsa potansiyel tecavüzcüdür.

Baran Sarkisyan

1 Comment

Comments are closed.