Saramago’nun Gör Dediği

Komünist yazar kimliğiyle bilinen Jose Saramago, Görmek adlı romanında ”demokrasinin kırılganlığını” ifşa eder.

Belirsiz bir ülkede demokratik seçimler gerçekleşmiş ve her nedense bölge halkı önce sandıklara gitmemiş, daha sonra gitmiş olsalar da sandıklar açıldığında oyların yüzde 83’ünün boş olduğu görülmüştür. Siyasi bir boykot anlamı taşımasa da bölge halkının bu tercihi yönetimi siyasi krize sokmuştur. Çünkü halk yönetimsiz kalmış ve yönetimsiz kalmasına rağmen bu durumdan memnun kalmışlardır. Varlık koşulunu yitiren devlet önce hayali bir anarşist örgüt yaratmış, sonra da halkın aklını çelenlerin bu örgüt olduğunu yaygınlaştırmaya çalışmış, bu tutmayınca, bölgede birçok bombalama ve kundaklama eylemi düzenleyip yarattıkları kaosla halkı devlete mecbur kılmaya çalışmışlardır.

Romanda bilinçsizce olsa dahi basit bir itaatsizlik eyleminde devletin varoluş kaygısınına düşüp trajikomik hallerini görecek; demokratik devletlerin akabinde nasıl faşistleştiklerine şahit olacaksınız.

Romanda yaşanan olayların belirsiz bir ülkede geçmesinin sebebi şu veya bu demokratik devlette farketmeksizin her ülkede yaşanabilir gerçekliğidir. Öyle ya, çağımızın en sık kullanılan uyuşturucusu seçimler aracılığıyla vaad edilen demokrasidir. Fakat demokrasinin üzerini halkça birazcık kazıdığımızda karşımıza çıkan kopkoyu bir faşizmdir.

Saramago, bu romanıyla ”görün” diyor, demokrasinin kırılganlığını…
Ben de ”okuyun” diyorum.

Baran Sarkisyan

1 Comment

Comments are closed.