Sosyal Medya Sorgulamaları

Sosyal medya sosyal bir alan olmadığı gibi bir varoluş alanı da değildir, yok oluşa sürüklenen insanlığın kendini sanal olarak varmış gibi hissetmesine yarayan bir mekandır. Yapay sevgi ve nefret gösterileri bunun tuzu ve biberidir. Eskiden demokratik haklar kısıtlandığında sokakta yapılan korsan eylemler yerini yavaş yavaş sosyal medyaya korsan girişlere bırakmıştır. Bu sanal bataklık insanı tam anlamıyla içine çekmediği sürece kurumayacak, içine çektiği anda da sanal ve gerçeklik birbirinin yerine geçecektir. Devrimler ve karşı devrimler, sevişmeler ve savaşmalar, ölümler ve doğumlar bu alanda gerçekleşecektir.

Dışarıda bir yaşamın gürül gürül aktığını söylemekte zorlanabiliriz. Bunun sebebi yaşamın anlamını yitirerek sanallaşmaya başlamasından ötürüdür. Akan bir dereyi görmek ile fotoğraflık bir dereyi görmek aynı şey değildir. Kelepçe gibi elimize, kulağımıza yapışan telefonlar da bunu göstermektedir. Bir doğa manzarası ile karşılaştığımızda ilk olarak orayı seyre dalmak yerine fotoğrafını çekmek geliyorsa aklımıza manzarayı sanallık harici anlamlandıramamızdan dolayıdır. Ben bunun fotoğrafını çekip instagramda paylaşmazsam ne anlamı olabilir ki? Bu aynı zamanda kendimizi sanal yaşam dışında var edememizden kaynaklıdır. Toplumdaki yabancılaşmayla birlikte sanal alemde sahte sosyal ilişkilerle toplumsal bir varlık olan insanın kendini doyurması veya doyma hissinin hissini yaşamasıdır. Bu hissin hissi belirlemesi bir çeşit simülasyondur. Sosyal medyadaki yaşam mı dışarıdaki yaşamın temsilidir yoksa tersi mi? Birbirinin içine geçtiğini söylemek daha doğrudur.

Sosyal medya faydalarını da sıralayabiliriz, fakat bu fayda gerçek yaşamın kendisine sağladığı faydanın oranını düşünmemiz gerekiyor. Şüphesiz sansür ortamında yeni ve aykırı fikirlere sosyal medyada ulaşım kolaylaşmıştır. Ama sosyal medyada rahatlıkla ifade edilen bir fikir içselleştirilmiyorsa ve bu fikirler yaşamın çeşitli alanlarına taşınamıyorsa bu fayda sorgulanmalıdır veya bir acı üzgün sembollü emojilerle ifade edilirken aynı anda çay yudumlayıp keyif yapılıyorsa bu da sorgulanmalıdır.

Sosyal medyaya yönelik eleştiriler iyidir, egemenliğini toplumun iliklerine dek sağladığında bu eleştirileri yapanlar hain olarak tanımlanacaktır.

Baran Sarkisyan