Türk Erkeği Centilmenlikleri

Her ne kadar yaşadığımız ülke erkek şiddetinin en yoğun olduğu bölgelerden biri olsa da erkek centilmenliklerini sayarak bitiremeyiz. Bu centilmenlikleri yaşamın her alanında, her anında görebiliriz.

Türkiye’de erkeklerin en mühim centilmenliklerinden biri, otobüste, “buyrun bayan” diyerek kadına yer vermesidir ki bu erkeğimiz kadını zayıf yaradılışlı gördüğünden kadınların ayakta yolculuk yapmasını egemenlik gururuna yedirememektir.

Şiddetin ve tacizin adamlığa sığmadığını düşünen erkekler vardır, bir adam kendinden zayıf olan bir kadına nasıl şiddet gösterebilir? Yazmaz bu erkekliğin kitabında. Bu tipler için bir kadını erkeğin şiddetinden korumak büyük bir kahramanlıktır. Fakat kendisini kadınların koruyucusu ilan eden anlayışın da egemenliğin bir başka versiyonu olduğunu aklının ucuna dahi getirmez.

Erkeğin bir diğer centilmenliği ise erkek arkadaşları arasında iki lafından biri olarak kadın bedeni üzerinden küfrederken bir kadınla konuşurken gayet küfürsüz nazik konuşmasıdır. Bu da egemen erkeğimizden kendine tabi zannettiği kadına ince bir lütfudur. Bu koruyucu erkek rollerinin diğer özellikleri son derece kıskanç olmaları, kadını eve hapsetmeleridir ki kadını sapkın hemcinslerinden ancak böyle koruyabileceğini düşünmektedir.

Bir kadının bir erkeğe bay diye hitap ettiğini hiç duymazsınız ama bir erkek bir kadına bayan diye hitap ediyorsa bu ona kadın mı kız mı diyeceğini (bakire mi değil mi) bilmediğinden dolayıdır. Genellikle tuvaletlerde yazılı gördüğümüz bayan ismi erkeğin dilinde tuvalette açan bir çiçektir.

Haftasonu alışverişlerinde ağır poşetleri erkeğin taşıması ise dünyada eşi benzeri görülmeyen ama tüm dünyaya örnek olması gereken bir centilmenliktir.

Cinsel eğitimini porno filmlerle ve genelevlerde almış erkek cinsel yaşamında da muhtemel erken boşalma sorunu olduğundan sadece kendi boşalmasını önemsese de centilmenlik gereği cinsel partnerine “Zevk alıyorsun değil mi?” sorusunu eksik etmez, öyle özgüven içerisindedir ki tecavüz ederken bile zevk verdiğini düşünmektedir.

Ama en önemli centilmenliği ise eve dönerken ekmeği almasıdır, bu o kadar büyük bir lütuftur ki kadına yüklenen evin yemek, temizlik işlerine denk geldiğini düşünmektedir.

Türk erkeğinin binlerce yıllık kökene sahip, politik, kültürel, ekonomik temelleri olan kadın sorununu -eğer bir sorun olarak kabul ediyorsa- çözümü bu ve benzeri centilmenliklerin arttırılmasında görmektedir.

Baran Sarkisyan