Atatürk ve Feminizm

Atatürk kadınları yüceltti, okuma yazma öğretti, seçme seçilme hakkı verdi dersin, kemalizmi aşamadığından hakkın bahşeldilmeyeceğini, ancak ve ancak kazanılabileceğini anlamazsın. Bu coğrafyada feminist mücadelenin Cumhuriyetten de önce başladığını, Osmanlı’da onlarca feminist dergi çıkarıldığını, dernekler kurulduğunu ama kapatıldığını, Cumhuriyetin ilk döneminde de “Kadınlar hak alamaz, onlara o hakkı ancak biz veririz” erkek anlayışının geçerli olduğunu, Cumhuriyet tarihinde ilk partinin Kadınlar Halk Fırkasının olduğunu, ancak kapatıldığını, seçme ve seçilme hakkının olmadığı dönemde Nezihe Muhiddin’in yine de aday olduğunu ama dönemin Cumhuriyet gazetesi tarafından “Kadınlar mecliste giyim modasını tartışacak” gibisinden alaya alındığını, yine aynı dönemde feminist kurumların kapatıldığını, taleplerinin aşırı bulunduğunu bilmezsen devlete kölece bağlılığını ilan edersin ve varlığın eğer Türk varlığına ve onun resmi erkekçi ideolojisine teslim olmayacaksa köleden bir farkın olmayacağını anlamazsın.

Kapitalist bir düzende politik bir yöneticilik hakkının erkek bir devlette faşizmi erkekçe yönetmekten geçtiğini bilmezsin. Tansu Çiller faşizmi yönetirken “Bakın kadınlar iktidar bile olabiliyor” propagandasına kanarsın da Kürd kadın vekiller veya sosyalizm mücadelesi veren devrimci kadınlar tutuklandığında ya da infaz edildiğinde sesini çıkarmazsın. Öyle ya devlete başkaldırmak kadınların neyinedir? Düzen yıkıp düzen kurmak erkeklerin işidir sadece…

Ataerkiyi eğer bir sistem olarak düşünüyorsan, yani bunun düzen içerisinde yerleşmiş ahlaki, yasal, ekonomik, politik verilerini kavrayabiliyorsan feminist mücadelenin de bir sistem karşıtı mücadele olduğunu öğrenmelisin.

Baran Sarkisyan

1 Comment

  1. Off, umarım bunu cihangir’de feminist olduğunu sanan kızlara okutup tavlamak için falan yazmışsınızdır. Başkasının yerine utanma deneyimini iliklerine kadar yaşatan bir yazı. Neresinden tutsan elinde kalıyor fakat yine de önerim daha fazla kitap okuyup olayları ve fikirleri kulaktan dolma bilgilerle yorumlamamanız, ayrıca her şeyi yaşandığı zaman dilimiyle beraber değerlendirmeniz yönünde olacak. Bu tip yazılar feminizmi gerçekten bilmeyen insanları konudan daha da soğutmakta.

Comments are closed.