Yok’luktan Aldatıcı İmaj Var’lığa

Kolay kolay kimseye yoksul diyemezsiniz artık. İmajların ön plana çıktığı toplumda yoksulluğun kabulü imajı zedeler. Ayrıca yoksulluk toplumsal bağlarından koparılıp kişisel başarısızlık, tembellik sayıldığından kimse kabul etmek istemez yoksulluğu. Cebinde beş kuruşu olmasa bile, boğazına dek borca batmış olsa bile, cebinden çıkarıp tapuymuşçasına kredi kartını gösterir. Yoksulluk kelimesi yok’luktan gelir ama kredi kartı bu yok’luğu borca bağlayarak aldatıcı ve daha da yoksullaştırıcı imaj bir var’lığa çevirir.

Caddelerin tıklım tıklım otomobillerle dolduğu, mağazaların tıklım tıklım insanlarla dolduğu bir şehirde, ülkede kim nasıl yokluktan bahsedebilebilir ki? Kapitalizm varlığını aşırı tüketim yoluyla sağlarken kim hangi yokluktan bahsedebilir? Toplum içinde kapitalistim diyen yoktur ama kapitalist gibi yaşayan da çoktur. Kapitalizm iç düşman olarak yoksul sınıfı belirlemiş olması bir gerçektir ama yoksulluk kabul edilmediğinde bu düşmanlık imajlar yoluyla görünmezleşir. Hele ki Türkiye gibi ülkelerde yoksulluk milliyetçi ve dinci var’lıklarla afyonlanıyorsa…

Türkiye’de birine adres sorsanız bile nadiren bilmiyorum cevabını alırsınız, herkesin bilmesinden değil, bilmiyorum demeyi ayıp saymasından. Teknolojinin gelişimiyle bilgiye erişimin kolaylaşması bilginin kolayca edinebileceği yansıması yaratmıştır ayrıca. İşlenmeyen bir bilgi, bilgi değildir. Başka bir deyişle, x’i x olarak ifade etmek bilmek değildir, x’i işleyip kullanabilmek bilmektir. Dolayısıyla bilgi alanında da yok’luktan bahsedebiliriz ve aynı zamanda bu yok’luğun aldatıcı imaj var’lığa dönüşümünden.

Hemen herkesin akışkan vatanı haline gelen sosyal medya da nitelikli kişilik ve ekonomik yok’luğun aldatıcı imaj var’lığa dönüştüğü önemli bir alandır uzun süredir. Siz hiç yoksul görünümlü profil gördünüz mü ya da gösteriş yoksunu profil? Varsa da alaylı lafların hedefi haline gelir.

Yaşadığımız çağ artık yok’luklar çağı değil aldatıcı imaj var’lıklar çağıdır…

Baran Sarkisyan