Futbol Maçı Analizleri

Futbol izlerken birisinin kafası nasıl çalışır? Aptallaştırır mı ya da futbol aptallığı gün yüzüne çıkartıp daha da parıldamasına mı neden olur? Maçın seyircisi öncelikle bir takımın taraftarıdır, o sıra her şeyi unutur, kafası yengiye ayarlıdır. Takımı bu ayara uygun olduğu sürece bir problem göstermez ama ayar bozulduğunda, örneğin gol yediğinde seyircisinin/taraftarının aklı da bozulur, bozuk olan akıl bir daha bozulur; öfke ve sinir ürettiğinden hakaretlere başvurur. “O gol nasıl yenir hayvan oğlu hayvan!” Dayak yemiş bir his yaşar, zavallıcadır ve bazen bu zavallıktan kurtulmak için sözlü fiziksel şiddete başvurur.

Maçın seyircisinin kafasının yengiye göre ayarlı olması yaşamın diğer alanlarına yansımasını da gösterir: Yaşamı yenmek yenilmek üzerine kurmak, yenmek için karşındakini yenilgiye uğratmak gereği gibi bugünkü düzeni kuran köşe taşları…

Ortak izlenen bir maç toplumsal lağımın en nadide örneklerindendir: Bir maçta yaşananlar, seyircilerin tepkileri, futbolcuların, antrenörlerin, reklamcıların vd. kazandıkları devasa paralar.

Futbolun birleştirici bir yanı vardır, öyle ki bir sosyalist ile bir faşist taraftarı olduğu takımın yengisinde aynı sevinç gözyaşlarına boğulabilir. Lakin sahte bir birleştiriciliktir bu, çünkü birlikte eridikleri pota yenmeye yenilmeye dayalı dili şiddet olan bir potadır ve başka mekana geldiklerinde birbirlerinin yüzüne bile bakmazlar.

Futbol taraftarlığı ile siyasal taraftarlık arasında hiç fark yok gibi. Yani futbol takımı tutar gibi siyasal taraftarlık yapmak. Bir takım taraftarının siyasi analizlerini takip edin, maçın analizinizi yapar gibidir. Bizimkiler, sizinkiler vs. Solculuğun veya sağcılığın bir farkı yok burada. Gol oldu ile bizim parti kazandı demek aynı gibi. Aynı saçmalık.

Futbol maçı seyretmenin insana ne kattığı şüphelidir. Bir futbol bağımlısı bunu çok düşünmez, çünkü canını sıkar bu konu. Önce uzun uzun anlamaz gözlerle bakar, sonra belki de stres atıyorum demezse hayatta yaptığımız herşeyin bize faydası var mı ki diye bir savunma yapar. Futbol maçı seyretmenin stresi azalttığı da elbette bir yalandır ya da “strese gir stresi at” gibi kısır bir döngünün ifadesidir. Hayatta yaptığımız her şey için faydalı diyemeyiz belki de fakat futbol maçlarının, türk dizilerinin bize zararı aşikar değil midir?

Futbol oynamayı sevmek ile futbol maçı seyretmek farklı. Milyon dolarlık futbolcuların birbirlerini yenmek üzere sahadaki mücadelesini izlemek nasıl bir zevktir, liseye gittiğim, henüz hiç sorgulamadığım dönemden itibaren anlamış değilim. Garip bir biçimde bu zevksizlik içinde ömür boyu zevk alanları anlamak da zor olsa gerek.

Gerçekten de insanın ruhunu neyle beslediği önemli bir meseledir. Futbol maçıyla beslenen bir ruh, hınçtan, gururdan başka neyi üretebilir?

Tiyatro, sinema, konser, sergi, kitap yerine futbol maçı seyretmeyi tercih edenin elbette kafası daha farklı çalışıyordur. Yapacak birşey bulamayan, canı sıkılan erkeğin can simididir futbol ve bu can simidi maalesef bu insan türünü yaşatmaya devam etmektedir.

Baran Sarkisyan